05.01.2025, 09:19
Реферати українською мовою!
| RSS
Меню сайту
Реферати
Аудит [3]
Банківська справа [14]
Безпека життєдіяльності [15]
Біологія [33]
Біржа [1]
Бух. облік [5]
Військові (ДПЮ) [60]
Географія [39]
Геодезія [1]
Геологія [8]
Державне регулювання [8]
Інше [19]
Екологія [69]
Економіка [213]
Іноземні мови [34]
Історія [129]
Комп’ютерні технології [21]
Культура [8]
Література [9]
Макроекономіка [3]
Маркетинг [11]
Математика [9]
Медицина [6]
Міжекономічні відносини [10]
Менеджмент [10]
Мікроекономіка [9]
Мововедення [10]
Музика [6]
Педагогіка [7]
Політ економія [10]
Політологія [10]
Право [10]
Підприємництво [3]
Психологія [10]
Реклама [3]
Релігія [10]
Соціологія [10]
Фізика [9]
Філософія [10]
Фінанси [10]
Хімія [7]
Економіка підприємства [10]
Економічна теорія [10]
Наше опитування
Де Ви навчаєтеся?
Всього відповідей: 1027
Головна » Файли » Географія

Лісостепова зона

[ Скачати з сервера (6.8 Kb) ] 20.11.2007, 17:54
Лісостепова зона простягається від Передкарпаття до за¬хідних відрогів Середньоросійської височини майже на 1 100 км. Вона займає 34 % території України. Південна межа її проходить на північ від Великої Михайлівки, Ширя євого, через Первомайськ, поблизу Новоукраїнки, Кіровограда, Олександрії, вздовж р. Ворскла до Кобеляків, через Красно-град, Балаклею, вздовж р. Оскіл до кордону з Росією.
У лісостеповій зоні перемежовуються лісові ландшафти на опідзолених ґрунтах з лучно-степовими на типових чорноземах.
Різноманітність ландшафтів залежить від контрастів рель¬єфу, складу покривних порід, історії розвитку території. Тут знаходяться Волинська, Подільська та Придніпровська висо¬чини, Придніпровська низовина, західні відроги Середньоро¬сійської височини. Всі вони дуже розчленовані.
За рік зона дістає понад 4 190 МДж/м" сонячної радіації, а річний радіаційний баланс становить 1 800—1 850 МДж/м2. Середні температури липня на північному заході становлять +18 °С, на півдні +22 °С; січня -5...-8 °С, найнижчі темпе¬ратури зареєстровано на сході -36 °С.
Найбільше опадів (65—75 %) буває влітку. Коефіцієнт зво¬ложення (відношення суми опадів до випаровуваності) зміню¬ється від 2,8 (Львів), 2,0 (Хмельницький) до 1,4—1.2 на півдні. Співвідношення тепла і вологи в лісостеповій зоні сприятливе для вирощування різноманітних сільськогосподар¬ських культур.
Лісостепову зону перетинають річки басейнів Дніпра, Сівер ського Дінця, Південного і Західного Бугу, Дністра. Весняний стік річок досягає 42—60 % річного. Переважають снігове та дощове живлення, частка підземних вод незначна (до 10 %).
Поширеними ґрунтами в Лісостепу є мало- і середньогумусні типові чорноземи, опідзолені чорноземи і темно-сірі ґрунти, сірі та ясно-сірі лісові ґрунти. На терасах Дніпра трапляються солонцюваті ґрунти, солонці та солончаки, в річкових доли¬нах — лучні, дернові та болотні ґрунти.
Чорноземи сформувались на вододільних поверхнях цен¬тральної і південної частин Придніпровської височини, на лівобережній терасовій низовинній рівнині. В умовах оптимального співвідношення тепла і вологи в Лісостепу сформувались різні типи ландшафтів: 1) широко¬листо-лісові з сірими і темно-сірими лісовими ґрунтами; 2) лі¬состепові з опідзоленими чорноземами; 3) лукостепові з ти¬повими чорноземами, лучно-чорноземними ґрунтами, суцільно перетвореними в сільськогосподарські угіддя. Для річкових долин, улоговин характерні мішано-лісові та болотні ландша¬фти, площі яких порівняно невеликі. У Лісостепу ландшафти сформувались на лесових породах, що легко розмиваються дощовими та сніговими водами.
Оскільки одним з основних несприятливих для господарства природних процесів у Лісостепу є ерозія, для збереження продуктивності сільськогосподарських ландшафтів необхід¬не регулювання поверхневого стоку, запровадження проти¬ерозійних лісомеліоративних заходів, особливої агротех¬ніки. У лісостеповій зоні зосереджено багато об'єктів і територій природно-заповідного фонду, зокрема Канівський заповідник.
За особливостями поширення ландшафтів лісостепова зона України поділяється на чотири провінції: Західноукраїнську, Дністровсько-дніпровську, Лівобережно-дніпровську, Серед ньоросійську.
Західноукраїнська лісостепова провінція займає західну частину лісостепової зони. Охоплює Волинську, значну частину Подільської височини, Мале Полісся, частину Роз точчя, Опілля і Хотинську височину.
Мале Полісся — територія, що розташована між Волинсь¬кою і Подільською височинами; Розточчя — горбисте пасмо на кордоні нашої країни з Польщею; Опілля — територія західної частини Подільської височини (опіллями з часів Ки¬ївської Русі називають безлісі або малолісисті території з родючими ґрунтами в межах лісової зони). Західноукраїнська лісостепова провінція розташована в Тернопільській, Львівсь¬кій, Волинській, Рівненській областях. Вона простягається від Передкарпаття і західних кордонів України на схід, де на поверхню виходять кристалічні породи Українського щита. Вона є найбільш підвищеною провінцією лісостепової зони.
Серед провінцій лісостепової зони Захід неукраїнська є найбільш зволоженою. В середньому за рік тут буває 600—620 мм опадів. Середня температура січня -4,5 °С, літо помірно тепле, вегетаційний період триває 200— 212 днів. У минулому великі площі займали широколисто-лісові ландшафти. За особливостями поширення сучасних ландшафтів Західноукраїнська провінція поділяється на такі фізико-геогра¬фічні області: Волинську височинну. Мале Полісся, Ростоцько Опільську горбогірну, Західноподільську височинну, Середньо , подільську височинну, Прут-Дністровську височинну.
На схід від Західноукраїнської знаходиться Дністровсь ко-Дніпровська лісостепова провінція. Вона займає центральну частину лісостепової зони в межах Подільської і Придніпровської височин, що приурочені до Українського щита. Розташована в межах Київської, Житомирської, Черкаської, Вінницької, Кіровоградської, Хмельницької і Одеської областей. Висота поверхні в середньому становить 200—300 м. Клімат помірно континентальний. За рік у середньому випадає від~400 до 550 мм опадів. У ґрунтовому покриві переважають сірі лісові грунти, поширені також темно-сірі опідволені і чорноземні опід-золені. Переважаючим типом природної рослинності є широколисті дубові ліси з домішками граба, клена, липи та ін.
За поширенням сучасних ландшафтів Дністровсько-дніп¬ровська лісостепова провінція поділяється на такі фізико-гео¬графічні області: Північнопридніпровську, Київську підвище¬ну, Придністровськосхідноподільську, Середньобузьку,Центральнопридніпровську,Південноподільську височинну, Південнопридніпровську височинну. (Знайдіть їх на схемі фізико-географічного районування.)
Західною межею Лівобережно-Дніпровсьної лісо¬степової провінції є р. Дніпро, а східною — відроги Середньоросійської височини. Територія провінції розташована в межах Дніпровсько-донецької западини, виповненої потуж¬ною товщею осадових порід. Поверхня рівнинна, з абсолют¬ними відмітками від 120 до 140—150 м. У рельєфі виділяються Придніпровська низовина і Полтавська рівнина. Порівняно з лісостеповим Правобережжям кліматичні умови Лівобережно дніпровської провінції є більш континентальними. Річні суми опадів змінюються від 550 на півночі до 430 мм на півдні провінції. Поширені чорноземні та лучно-чорноземні ґрунти.
Північнодніпровська і Південнодніпровська. області займа¬ють терасову низовинну рівнину сходу провінції, де перева жають лучно-степові ландшафти. Тут поширені також терасові опільські, борові і заплавні місцевості.
Середньоросійська лісостепова провінція займає крайню східну частину лісостепової зони України, охоплюючи відроги Середньоросійської височини. Поверхня провінції гор¬биста і дуже розчленована, з висотами 180—185 м. У долинах річок відслонюються крейдяні породи. Кліматичні умови су¬воріші, ніж в інших лісостепових провінціях. Середні темпе¬ратури січня -5....-8 °С, липня +19... +20 °С. Середні річні суми опадів 450—500 мм. Поширені сірі лісові ґрунти, чор¬ноземи опідзолені. Переважають дубові та липово-дубові на¬садження. Основні напрями природокористування — сільсько¬господарський, гірничодобувний та рекреаційний.
У межах Середньоросійської провінції виділяють дві фізи¬ко-географічні області: Сумську і Харківську схилово-висо чинні. У них .переважають пологово-хвилясті розчленовані лісостепові межиріччя і схили з чорноземами типовими ма логумусними на півночі і середньогумусними на півдні, ма¬сивами дубових і дубово-липових лісів, різноманітними про¬явами ерозії.
Лісостепова зона — регіон інтенсивного сільськогосподар¬ського і промислового виробництва, великих територіально виробничих комплексів, переважно літніх видів оздоровчої і пізнавальної рекреації.

Категорія: Географія | Додав: ref
Переглядів: 1793 | Завантажень: 360 | Рейтинг: 0.0/0 |
Рекламні посилання
Пошук по сайту
Пошук
Друзі сайту
Статистика
Copyright R-tem © 2025Сайт управляється системою uCoz